METEHAN ÖZCAN

VAKUM

LUCCA ART

4 Kasım–10 Aralık 2010

LUCCA ART ve ALANistanbul işbirliği ile İstanbul’un sosyal ve kültürel iki noktası çağdaş sanat için birleşiyor! Kurulduğu günden beri Bebek’in en önde gelen eğlence ve yeme-içme mekânı olmanın ötesine geçerek, sanat sergileri ile İstanbulluları ağırlayan Lucca; iddialı ve öncü sergilere ALANistanbul ile kurduğu ortak projelerle imza atmaya hazırlanıyor. Bu bağlamda ilk proje ALANistanbul sanatçılarından METEHAN ÖZCAN’ın  fotoğraf çalışmalarının sergileneceği “VAKUM” olacak. 5 Kasım – 10 Aralık 2010 tarihlerinde sergilenecek olan proje Lucca’nın iç mekân düzenine uygun olarak kurgulanacak.

METEHAN ÖZCAN iç mimarlık kökenli bir sanatçı olarak, fotoğraflarına modern mimarinin mekânsal dilini konu edinmekte ve bu mekânların yarattığı silinemeyen bellek ve algılamaları durağan mekansal imgeler yoluyla yeniden su üstüne çıkartmakta. Bu açıdan Lucca’nın duvarlarında gerçekleşecek olan kurgu ile mekânın içinde derinleşecek mekansal algılamalar ile gelenler sanatsal atmosferi deneyimleme fırsatı bulacaklar.

METEHAN ÖZCAN, ıssız mekanları konu edindiği ve bu yıl Mayıs ayında Operation Room’da ve Eylül ayında ALANistanbul’da sergilediği Vakum adlı serisinden bir seçkiyle Lucca Art’da yer alıyor. Sanatçının işlerindeki tüm mekânlar öznenin gidişiyle geride bıraktığı boşluğun, yani bir çeşit vakum etkisi altındalar. İnsan figürü içermemelerine rağmen, bu imgeler çok çeşitli insan hikâyeleri anlatıyorlar.

ÖZCAN’ın fotoğrafları öznelliğin ve ötekiliğin eş zamanlı okunabildiği imgeler içeriyor. Bu mekânlar için hem içerisi hem dışarısı denilebilir. Sanatçının fotoğraflarındaki çarpıcılığın temeli tam da bu “çifte okumalar” potansiyeli.

METEHAN ÖZCAN’ın “Vakum” adlı fotoğraf sergisi, 4 Kasım–10 Aralık 2010 tarihleri arasında Lucca Art ‘da görülebilir.

Metehan Özcan