ÇALIŞKAN KÜÇÜK İNSANLAR

Hardworking  Little  People

ARDA YALKIN

05/09/2012 – 29/09/2012

ALAN İstanbul


Video sanatının genç yeteneği Arda Yalkın ilk kişisel sergisi ile ALAN İstanbul’da!

Son dönem videolarında kullandığı yüksek teknik ve eleştirel dil ileadından sıklıkla söz ettiren Arda Yalkın, “Çalışkan Küçük İnsanlar”isimli sergisi ile videoları ile plastik işlerini bir araya getiriyor.

Yeni Medya çalışmalarında izleyiciyi mahremiyet, şiddet, tüketim, kaos ve toplumsalın kaybolan sınırlarında dolaştıran sanatçı, izleyiciyle birlikte kendini de sorgulamaya açıyor.

Estetikte Üçüncü Boyut…

Sergide yer alan videolar, sanatçıya özgü“mozaik tekniği”yle saniyede 25.000 imajın aynı anda izlenmesine imkân tanıyor ve izleyicisini imaj bombardımanına tutuyor. Dikkat çekici bir diğer video olan “İki Monolog” un özelliği ise 3.000 video karesinin kağıda basılıp 12.000 fotoğrafının çekilmesiyle oluşan bir stop motion film olması. Yalkın, videolarına paralel kurgudaki, katmanlı baskı işler serisinde ise tek bir andan üretilen yüzlerce anın görüntüsünün boyutla dönüşümüne işaret ediyor.

Dili itibariyle, sistem eleştirisini, popüler kültürün sarkastik unsurlarıyla birleştiren “Çalışkan Küçük İnsanlar” 29 Eylül 2012 tarihine kadar ALAN İstanbul’da görülebilir.