FRAGMANLAR

“Fragments”

İsmet Doğan

Yeşilçam Sineması

14 Nisan 2012 – 19 Nisan 2012

Prodüksiyon: ALAN İstanbul


ALAN İstanbul İsmet Doğan “Fragmanlar” Proje Sergisini sunmaktan mutluluk duyar!

Çağdaş Sanat Sinema Salonu ile buluşuyor.

Beyoğlu Yeşilçam sineması ALAN İstanbul yapımcılığında İsmet Doğan sergisine ev sahipliği yapıyor. Sanatçının sinema sanatının imgesel kodlamalarını çağdaş – görsel sanatlara aktardığı çalışmaları ile bir dizi videosu gerçek bir sinema salonu ve fuayesinde büyük bir enstalasyon olarak izleyiciye sunuluyor.

“Fragmanlar” isimli proje sergisi bir yandan sinemanın salonu ve fuayesini bir mekânsal bağlam olarak ele alırken diğer yandan Beyoğlu merkezli bir salonun tarihsel ve kültürel geri planını bir bilinç-dışı olarak çalışmanın aurasına eklemlendiriyor.

Yeşilçam Sinemasında 14 Nisan 2012’de Gala’sı yapılacak olan sergi, 1 hafta boyunca 3’er matine olarak gösterimde olacak.  Video gösterimi ve sergi 20 Nisan 2012 tarihine kadar devam edecek.

“Sinema tiyatro değildir; bilakis gövdesini moleküllerin dışında inşa eder. İmajların yalın her yönde bir aradalıklarının dolup taştığı bu bağlantılar genellikle paradoksaldır. Sinema, görüntüyü hareketlendirdiğinden, daha doğrusu görüntüye bir öz hareket (auto-mouvement) boyutu kattığından, sürekli olarak beyin devrelerini çizer, yeniden çizer… Kötü sinema her zaman için bir düşük kapasiteli beyinin ürünü olan şiddet ve cinselliğin, ucuz bir vahşet ve örgütlü bir salaklık içinde anlatıldığı devrelerden oluşur. Gerçek sinema başka bir cinsellik, başka bir şiddet boyutuna ulaşır, bu boyut molekülerdir, konumlandırılamaz.”

GillesDeleuze – CahiersduCinéma

Yeşilçam Sineması :

İmam Adnan Sok. No: 8

Beyoğlu İstanbul

Tel: 0 212 293 68 00

Sergi İletişim:

BengiBaşaran

ALAN Istanbul

AsmalıMescit Atlas Ap. 5/2 Tünel- Beyoğlu-İstanbul

www.alanistanbul.com

bengi@alanistanbul.com

+90 (212)  252 94 53