WHAT IF

Merve Şendil

20 / 11 / 2014 20 / 12 / 2014


Merve Şendil’in 3. Kişisel sergisi “WHAT IF” 20 kasım 2014 tarihinde ALAN İstanbul’da açılıyor !

Merve Şendil, hayal gücünün izlerini izleyici ile buluşturduğu sergisinde, farklı mediumları kullanarak bizleri alışık olduğumuzun dışında bir dünyaya davet ediyor. Sanatçı kendisinin Orion Bulutsusundan Dünya’ya dönüşü şeklinde hikayeleştirdiği bu yeni evreni, içinde yaşadığımız gerçekliğin sonsuz sayıdaki türevlerinden bir tanesi olarak üretiyor. Böylece hem kendisi hem de izleyici, içinde bulunduğumuz, benliğimizde kodlanan ve gerçek olduğuna kendimizi inandırdığımız algılarımızı yeniden üretebilecekleri yeni bir bağlama dahil olabilecek.

Sanatçının kurguladığı bu yeni dünya, bir çağdaş sanat galeri mekanında kimi zaman gerçeküstü kimi zaman da gizemli göndermeler içeren bir seri ile, 3 boyutlu, resimsel ve ses enstelasyonu şeklinde bir araya geliyor. Her bir iş hem kendi içerisinde ayrı birer parça olarak davranırken hem de birbirleri ile diyalog kuran bir bütünü üretiyorlar. Sanatçı, izleyici ile ortak bellek aralığında, özellikle batı merkezli masalların hissiyatını çağdaş sanat düzlemine aktararak sıkılıkla karşılaşmadığımız özgünlükte ve özellikte bir sergi ortaya koyuyor.

Daha önceki sergilerinde tanık olduğumuz örgü ve kablo-ses yerleştirmelerine, tuval üzeri yağlıboya, özel tasarlanmış hazır nesne heykeller ve yine sanatçı tarafından tasarlanmış çerçeveli görsel işler eşlik ediyor. Serginin hikayesel yönüne vurgu yapan işlerin yanı sıra; sanatçı nesnelerin standart boyutlarında fazla abartıdan kaçınarak, aslında fantastik ile gerçeklik arasındaki mesafeyi korumaya dikkat ediyor. Bu, “karanlığımızın arkasındaki şeyler”in birer silüet gibi belli belirsiz ortaya çıktığı bir ana denk düşüyor.

Merve Şendil’in ana galeri mekanı ve proje odasında yarattığı iki dünya arasındaki yaşamına dair ipuçları veren, özel bir kurguyu sahip sergisi “WHAT IF’’, 20 Kasım 2014 ile 20 Aralık 2014 tarihleri arasında ALAN İstanbul’da görülebilir.