OLANAKSIZ TUTKU

Ayline Olukman

20 /03 / 2015 02 / 05 / 2015


Ayline Olukman, İstanbul’daki ikinci kişisel sergisi “Olanaksız Tutku” ile
ALAN İstanbul’da!

Ayline Olukman son dönemde hem New York hem de Paris’te büyük ilgi toplayan yeni serisinin son çalışmalarını sunduğu sergisinde, İstanbul izleyicisi ile buluşuyor. Çok sık seyahat eden ve dünyanın çok çeşitli yerlerinden imgeleri çalışmalarına taşıyan Olukman, daha önceleri çoğunlukla kültürel arka planı ve kentsel mekanları kullandığı işlerinden farklı olarak son dönem çalışmalarında doğaya yöneliyor. Sanatçı özellikle kadın-oluş fikrini, bedenin doğada özgürleşmesi ve uyumlaşması bağlamında bir araya getiriyor. Böylece kültürel alanlarda bir metalaşma ve fetişleştirme aracı haline gelebilen kadın bedeni, Olukman’ın yeni dönem çalışmalarında doğal mekanlarda bir bütünlük ve özgürlük duygusunu üretiyor. “Olanaksız Tutku” her zamankinden daha çok yoğunlaşan bir arzu akışına işaret ediyor.

Ayline Olukman son dönem çağdaş sanatında kişisel sıcaklığını işlerine yansıtabilmesi ve yeni çağın sanat dilini nostaljik bir hissiyat ile aktarabilmesi ile öne çıkıyor. Sanatçının çalışmalarında erkek egemen dünyadaki sınırlandırma ve kimi zaman da kadının eril bakış üzerinden anlamlandırılma halinin aşılmaya çalışıldığı bir evren görülebiliyor. Bu açıdan saf bir eleştiri ve olumsuzlamadan tamamen kaçınarak şiirsel bir estetiğe bağlanan çalışmalar iyimser ve davetkâr olarak nitelendiriliyor. Sanatçının Fransız bir anne ile Türk bir babaya sahip olması kendi görsel dünyasını evrensel bir ifade kazandırmak konusunda avantajlı kılıyor. New York ve Starsbourg’da yaşayan sanatçı İstanbul ve Dubai gibi doğunun yükselen sanat alanlarında da dikkatle takip edilmeye devam ediyor.

Ayline Olukman’ın “Olanaksız Tutku” isimli sergisi 20 Mart – 2 Mayıs 2015 tarihleri arasında ALAN İstanbul’da ziyaret edilebilir.

www.aylineolukman.fr