SAVUNMA SANATLARI

“Martial Arts”

Turgut Yüksel

06 Aralık 2012 – 29 Aralık 2012

ALAN İstanbul


Evimize gelecek en gözde misafir gibi korkuları bekledik.

Sistem kendi kuralları içinde yaşamaya zorlayan bir despottur. Uymazsak her dönem büyük bir disiplinle öğretilen korkuların kapımızı tek tek çalmaya başlamasını bekleriz.

Evsiz kalırız, işsiz kalırız, aç kalırız. Yan komşu bizi öldürür. Hırsızlar kıtır kıtır keser. Komünizm gelir, din elden gider, vatan bölünür, namus peş paralık olur.

Korkuları tedirginlikle beklerken, sistemin bizden olmasını arzuladığı yaşayan ölülere dönmemek için de savunma sanatları geliştiririz…

“Adorno’yu hatırlayayım: Mutlak şeyleşme ortamında, sürrealist montajların, hakiki natürmortlar olduğunu söylüyordu. Kapitalizmin metalaştırma-şeyleştirme kabiliyetinin fevkalade yetkinleştiği, derinleştiği bir zamanda; hemzemin bir imgesel düzlemde, imgelerden öte anlamları montajlayan Turgut Yüksel’in, zamanımızın ruhuna çomak sokan natürmortlar ürettiğini söyleyemez miyiz? Bu birey ve kimlikler çağında, onda insanların siluetten ibaret olmasından başlayarak düşünün bunu…”  (Tanıl Bora)


Turgut Yüksel’in üçüncü kişisel sergisi “Savunma sanatları”  06 -29 Aralık tarihleri arasında ALAN İstanbul’da izlenebilir.