SÜHA ŞAHİN

“SOLO”

10 Mayıs 2012 – 02 Haziran 2012

ALAN İstanbul

Süha Şahin ilk kişisel sergisi “SOLO” ile ALAN İstanbul’da izleyici ile buluşuyor!

“SOLO” izole bir duruşun aksine pentür etkisiyle bütünleşen kendi içlerine gömülü figürleri akışkan hale getiriyor, hayat gücü ve mantığın şekillendirdiği yeni bir dünyanın kapılarını aralıyor.

Bu sezgisel dünyada birliği, tema değil sanatçının kişiliği yani üslubu belirliyor. Simetriden kaçılmış imgeler canlı biçimlendirişleriyle öne çıkarken, yarattıkları dramatik etki algıyı önce bozuyor, sonra tuvalin dışına taşıyarak yeniden kurguluyor. Resimler boya ile gerçek dünya arasında bir boyutta, kimi zaman belirgin kimi zaman saklı kimi zaman da sürprizli bir şekilde kendilerini gösteriyor. Oyuncu, dıştan içe, derinliğine bir anlatımda bilinçli olarak parçalanmış unsurların  her yöne dağılmış hali görselliği aşıp izleyicinin bilincine akıyor.

Sokağın, dışarının, içindeyken dışarıda olabilmenin çarpıcılığı her şeyin çözülüp “hal” formuna bürünmesine “hal” edilmesine imkan tanıyor. Mekan ve tuvalden özgürleşmiş enerji yoğunluğu izleyicinin bakışıyla görkemli bir ağırbaşlılık ve derinlemesine bir eleştiri gücünü dışa vuruyor. Süha Şahin çağın yüzeysel, buluşçu sanatsal kalabalığına karşın kalıcı ve ağırlığı olan bir estetiğin arayışını yeniden gündeme getiriyor!

Süha Şahin’in  “SOLO” sergisi 10 Mayıs ile 2 Haziran arasında ALAN İstanbul’da görülebilir.