YÜZEY-SEKANS

SURFACE-SEQUENCE

MURAT PULAT

04/10/2015 – 25/10/2015

MARK PEET VISSER

HOLLANDA

Türkiye’nin son yıllarda en çok ilgi gören çağdaş sanatçılarından Murat Pulat Avrupa’daki ilk kişisel sergisini 4 Ekim 2015’te Hollanda’da açıyor.

Murat Pulat özellikle 2011 – 2014 aralığında uluslararası müzayedelerde yer alan çalışmaları ile Dünya koleksiyonerlerinin dikkatini üzerine topladı. Aynı süreçte Türkiye’de en çok aranan genç çağdaş sanatçılardan birisi, belki de ilkiydi. Contemporary İstanbul 2011, 2012, 2013 ve 2014’te sanatseverlerin çalışmalarına büyük ilgi göstermesi Türkiye’deki tanınırlığını perçinledi. Bu başarılar zaten Dünya çapında sanat galerileri ve kurumlarının takibine giren sanatçının daha da fazla izlemeye alınmasını sağladı. 2014 Ocak ayında New York’ta açtığı kişisel sergisi büyük başarı kazanarak Amerika’da önemli kişisel koleksiyonlarda yer bulmasını sağladı.

Murat Pulat yeni dalga uvertür yönetmen sinema film sekanslarına özel bir ilgi gösteriyor. Bu sekansları tuval üzerinde yeniden üreterek, bu imgelerin plastik olarak hayata katılmasını sağlıyor. Sinema gibi yeni çağın sanatı ile geleneksel sayılabilecek tuval ve yağlıboya gibi araçları bir ara-yüzde birleştirerek görselliğin yeni teknolojilere hapsolma halinden izleyicinin kurtulmasını sağlıyor.

Yüzey-Sekans Murat Pulat’ın son dönem çalışmalarından oluşacak olan büyük boyutlu bir sergi olacak. Sanatçı, bu seride çok katmanlı renk lekelerini işlerine daha cesurca aktarıyor. Her bir çalışma bir yandan dingin diğer taraftan tutkulu ve canlı bir hissiyat yaratıyor. Sinema sekansları plastik yeni bir estetik bağlama kayarken yeni bir sanat kategorisi olarak ortaya çıkıyor.

Hollanda’nın önemli çağdaş sanat kurumlarından birisi olan Mark Peet Visser Gallery’de ALAN İstanbul işbirliği ile gerçekleşecek olan sergi 4 Ekim – 25 Ekim 2015 tarihleri arasında gezilebilecek.

Saklı / Hidden

“Dışarıda ve İçeride Çağdaş Heykeller”

Haluk Atalayman, Neda İsmail Atar, Elçin Ekinci, Gülen Eren, Ferit Furuncu,

Kadriye İnal, Sesil Beatris Kalaycıyan, Ilgın Seymen, Meliha Sözeri

04/06/2015  – 05/09/2015

ALAN İstanbul, OVERTHOSE’da yaz boyunca devam edecek çağdaş heykel sergisi “SAKLI”yı sunmaktan mutluluk duyar!

Türkiye’de ilk defa hem iç mekan hem de dış mekanı kullanan galeri sergisi gerçekleşiyor. OVERTHOSE Nişantaşı’nda galeri ile bütünleşik 300 metrekarelik arka bahçe genç kuşak çağdaş sanatçıların işlerinin sergileneceği bir mekan olarak kurgulandı. İç-mekanda 3 boyutlu çalışmalar ile başlayan sergi izleyiciyi dış-mekana taşıyor. Doğal peyzajı ve bitkisel çeşitliliğini koruyan bu bahçe, her bir sanatçının kendi sanat anlayışı ekseninde mekansal bağlamla ilişki kurduğu bir çeşitlilik sunuyor.

“SAKLI” Türkiye çağdaş sanatında 3 boyutlu işler yapan ve genç kuşak içerisinde öne çıkan sekiz sanatçının çalışmalarını bir araya getiren büyük boyutlu bir proje sergisi. Bu özel sergide birbirinden tamamen farklı iki alanın eserler aracılığıyla birleştirilmesi ile izleyici için alışılmışın dışında bir sergi deneyimi sunmak hedeflendi. Nişantaşı gibi kentsel anlamda planlı gelişmiş ve şehrin merkezi bir bölgesinin en işlek caddesinde yer alan OVERTHOSE’da başlayan serginin sürpriz bir doğal alana açılması az bulunur bir algılamayı mümkün kılıyor. Biçimlendirilmiş kartezyen mekanlardan organik bir yumuşak zemine geçişin bağlamı çağdaş sanat çalışmaları ile kat edilen bir büyük enstalasyon hissi veriyor.

Bir kısmı İstanbul’da bir kısmı da yurt-dışında yaşayan sanatçılar farklı biçim anlayışlarına sahipler. Bu sanatçılara ait çalışmalar bir yandan birbirleri ile etkileşime geçerek sınırlı da olsa bir diyalog kuruyorlar. Diğer taraftan özellikle dış mekan bahçede konumlanmış her bir çalışma kendi başına algılanmayı ve anlaşılmayı bekliyor.

“SAKLI”  sergisi 04/06/2015  – 05/09/2015 tarihleri arasında Nişantaşı OVERTHOSE’da izlenebilecek.

ALAN İSTANBUL – OVERTHOSE SÖYLEŞİLER DİZİSİNİN BİRİNCİSİ GERÇEKLEŞTİ

“İstanbul’da Çağdaş Sanat Üretimi, Dolaşımı ve Koleksiyonerliği”


ALAN İstanbul’un, Nişantaşı’nın gözde olmaya aday kültür, sanat ve etkinlik mekanı OVERTHOSE ile birlikte gerçekleştirdiği söyleşiler dizisinin birincisinde “İstanbul’da Çağdaş Sanat Üretimi, Dolaşımı ve Koleksiyonerliği” konuşuldu. Eda Kehale Argun, Dila Kabakçı ve Sedat Öztürk’ün konuşmacı olduğu, Efe Korkut Kurt’un moderatörlüğünde gerçekleşen söyleşiye birçok koleksiyoner katıldı. Söyleşiler dizisi gelecek aylarda da, başka konularla devam edecek.

INTENTIONAL OVERDOSE

in OVERTHOSE

KEZBAN ARCA BATIBEKİ, İSMET DOĞAN, KOMET, AYLİNE OLUKMAN, ARDAN ÖZMENOĞLU, MURAT PULAT, MERVE ŞENDİL, HALİL VURUCUOĞLU

20.12.2014 // 28.02.2015

Nişantaşı’nın yeni kültür-sanat ve etkinlik mekanı OVERTHOSE, ALAN İstanbul ile “INTENTIONAL OVERDOSE” sergisine ev sahipliği yapıyor.

“Intentional Overdose” sergisi, Dünya Çağdaş Sanatında her geçen gün öne çıkan, uluslararası alanda çalışan ve tanınırlığı olan İstanbul merkezli çağdaş sanatçılarını bir araya getiriyor.

İmgesel yönü güçlü ve izleyici üzerinde görsel anlamda etkili işler üreten isimlerin katılımıyla gerçekleşen “Intentional Overdose”, bu açıdan katılan her bir sanatçının çalışmasının söylem düzeyinde değil; çağdaş estetiğin güncel karşılığı bağlamında bütünlük arz edecek şekilde tasarlandı.

Peki “Intentional Overdose” – “Kasıtlı Aşırı Doz” tam olarak neye tekabul ediyor?

Çağdaş sanatın öne çıkan iki boyutlu çalışmalarındaki ortak özellik; imgenin renk, doku veya teknik kullanılması yoluyla iki boyuttan kurtarılması ve 3. boyuta geçebilmesi olarak özetlenebilir. Bu; temel olarak mekanı önceleyen ve mekanı kendi içine çekerek kendi sınırlarından kurtulan bir sanat anlayışıdır. Bu yönden de sanatçıların çalışmaları sadece kendi iç bütünlükleri içinde değerlendirilmeyip bulundukları yere olan aşırı dozdaki müdahaleleri ile de ele alınmayı hak ederler. “Intentional Overdose” sergisi işlerin tüm mekanda bir gövde gösterisi yaparcasına öne çıkmasının izleyici üzerindeki muhtemel etkisine odaklanmaktadır.  Bu yönden Türkiye’nin öne çıkan çağdaş sanatçılarının işlerinin OVERTHOSE mekanı içerisinde birbirleri ile nasıl iletişim kurduklarının deneyimidir. “Intentional Overdose” buradaki yüksek sesli konuşma ve yüksek gerilimli imgeler toplamının adıdır.

İMGE-HAYVAN // IMAGE-ANIMAL

Murat Pulat

Kişisel Sergi

16 /01 / 2014 – 15 / 02 / 2014

Leila Heller Gallery

New York


Türkiye’nin son yıllarda en çok ilgi gören çağdaş sanatçılarından Murat PulatNew York’taki ilk kişisel sergisini Ocak 2014’te Leila Heller Gallery’de açıyor.

Murat Pulat özellikle 2011 – 2013 aralığında uluslararası müzayedelerde yer alan çalışmaları ile dünya koleksiyonerlerinin dikkatini üzerine topladı. Aynı süreçte Türkiye’de en çok aranan genç çağdaş sanatçılardan birisi, belki de ilkiydi. Contemporary İstanbul 2011, 2012 ve 2013’te sanatseverlerin çalışmalarına büyük ilgi göstermesi Türkiye’deki tanınırlığını perçinledi. Bu başarılar zaten dünya çapında sanat galerileri ve kurumlarının takibine giren sanatçının daha da fazla izlemeye alınmasını sağladı.

Murat Pulat yeni dalga uvertür yönetmen sinema film sekanslarına özel bir ilgi gösteriyor. Bu sekansları tuval üzerinde yeniden üreterek, bu imgelerin plastik olarak hayata katılmasını sağlıyor. Sinema gibi yeni çağın sanatı ile geleneksel sayılabilecek tuval ve yağlıboya gibi araçları bir ara-yüzde birleştirerek görselliğin yeni teknolojilere hapsolma halinden izleyicinin kurtulmasını sağlıyor.

İmge-Hayvan Murat Pulat’ın son dönem çalışmalarından oluşacak olan büyük boyutlu bir sergi olacak. Sanatçının bu seride hareket-imajı da resimlerine dahil ettiği gözlemleniyor. Böylece imge durağan olmaktan çıkarak izleyicinin belleğinde sonsuz bir hareketin içindeki bir zaman dilimi olarak algılanıyor. Böylece resimlerin “süre”leri artıyor. İmge-Hayvan 16 Ocak 2014 ile 15 Şubat 2014 arasında Leila Heller Gallery’nin Chealsea New York’taki ana mekanında görülebilecek.

İmge-Hayvan Katalog